SOSYAL MEDYA'DA BİZİ TAKİP EDİN

Gayrimenkul Takvimi

2019 Yılı Gayrimenkul Vergileri Ödeme Tarihleri

Taşınmaz mal sahiplerinin ödemesi gereken bazı vergisel sorumlulukları bulunmaktadır. Bu vergiler emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, değer artış kazancı vergisi, kira vergisi ve veraset intikal vergisi olarak sıralanmaktadır.

Ancak her gayrimenkul sahibi tüm bu vergileri ödemek ile mükellef değildir. Verginin konusuna göre mükellefler ve ödenecek vergi miktarları değişkenlik gösterebilir. Emlak vergisi, gayrimenkul sahiplerinin yılın belirlenmiş dönemlerinde iki eşit taksit halinde ödendiği bir vergi türü. Belli özelliklere sahip gayrimenkul sahipleri bu vergiyi ödemekten muaf tutuluyor.200 metrekareyi geçmeyen tek eve sahip kişiler emlak vergisinden muaf tutulabiliyor. Burada ilgili kişilerin yazlıklarının da olmaması şartı aranıyor. Bu şarta uygun olan ve aşağıdaki özellikleri taşıyan kişiler emlak vergisi ödemiyor.

 • Tek evi olup intifa sahibi olanlar,
 • Emekliler,
 • Geliri olmayanlar,
 • Şehir yakınları,
 • Dul ve yetimler,
 • Gaziler

Bu özelliklere sahip olan kişilerin emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmeleri için gayrimenkulün olduğu belediyeye başvuruda bulunması gerekiyor. Bildirimler dilekçe verilmek suretiyle incelemeye alınıyor.

 1. Emlak vergisi

Emlak vergisini, 1319 sayılı kanun gereğince tüm taşınmaz mal sahipleri tarafından ödenmektedir. Evi, işyeri, arsa ve arazisi olan kimseler bu vergiyi Mart, Nisan, Mayıs ve Kasım aylarında öder. Yalnız tek mesken sahipleri geliri olmamaları halinde bildirimde bulunarak vergi ödemelerinden muaf tutulabilir.

İlk taksit tarihi 1 Mart 2019

Son ödeme 31 Mayıs 2019

İkinci taksit 1 Eylül 2019

Son ödeme 30 Kasım 2019

 1. Çevre temizlik vergisi

Çevre temizlik vergisini gayrimenkul kullanıcıları tarafından ödenmektedir. Vergi yalnız konut ve işyerleri için ödenir. Arsa ve araziler için bu vergi ödenmemektedir. Halk arasında çöp vergisi olarak da bilinen bu vergi emlak vergisi ile aynı dönemlerde ödenir.

 1. Değer artış kazancı vergisi

Bu sene değer artış kazancı vergisini, geçtiğimiz sene gayrimenkulünü satarak gelir elde eden kimseler öder. Bu vergi için ödemeler Mart ve Temmuz aylarında yapılmaktadır.

 1. Kira gelir vergisi

Kira gelir vergisini, gayrimenkulünü 2019’da kiraya vererek gelir elde eden kimseler ödemektedir. Vergiyi istisnadan yüksek geliri olanlar Mart ve Temmuz aylarında ödeyecektir.

 1. Veraset ve intikal vergisi

Veraset ve intikal vergisi, kendisine miras kalan kimseler tarafından Mayıs ve Kasım ayları içerisinde ödenir.

https://www.emlakkoalisyonu.com/blog/2017-yili-gayrimenkul-vergileri-odeme-tarihleri